AKTUALITY

Každý měsíc v roce pro Vás chystáme 1 až 2 tzv. OLIVOVÉ CESTY po ČR, či SR. Můžete je sledovat na našem FB: evoilino. Při těchto cestách Vám může být doručen olivový olej EVOILINO a jiné produkty naší rodiiné firmy zdarma.

ČAS NA ČAJ

Nyní v době přicházející zimy pro Vás máme v nabídce dva velmi dobré, zdravé a chutné čaje. Řecký horský čaj a čaj z mladého olivového listí.

ŘECKÝ HORSKÝ ČAJ

Řecký horský čaj neboli siderit je znám již od dob Dioscoridesa a Hippokrata, který jej doporučoval jako tonikum a upřednostňoval ho pro své léčivé vlastnosti, ideální pro ošetření ran ze železných předmětů v boji (meče, šípy), díky tomu vděčí za své jmeno.

Pro ostatní, současníky Hippokrata,  toto jméno charakterizovalo výhonky rostliny, která měla stvol připomínající špičku kopí. Dnes jsou meče a šípy minulostí, ale horský čaj bohatý na železo a měď zůstává nejoblíbenější  řeckou bylinou, která nechybí téměř v žádném řeckém domě

A není divu – bylinka obsahuje celý arzenál flavonoidů, katechinů, monoterpenů, deterpenů, triterpenových kyselin, fenylpropenu, sterolu, iridoidu, eterických olejů, kurkuminu, karyofylinu.

VÝTAŽKY Z ČAJE POMÁHAJÍ PŘEDCHÁZET:

 • osteoporóze, chrání před úbytkem kostní hmoty, zvyšuji pevnost kostí
 • jeho blahodárné vlasnosti působí proti alzheimerově chorobě
 • bojuje proti hypertenzi, pravidelné denní popíjení snižuje hladinu krevního tlaku a stres na srdeční sval
 • výborný je na zažívání, pomáhá ke zlepšení zdraví  trávicícho systemu, zmírnění zažívacích potíží a bolesti žaludku, pomáhá rovněž snižovat zánět zažívacího traktu
 • má antioxidační, protizánětlivé a anxiolytické účinky
 • je antibakteriální
 • posiluje imunitní system, je účinný při nachlazení, ucpaném nosu, při dýchacích potížích a kašli
 • obsahuje železo
 • pomáhá dobře fungovat ledvinám
 •  je skvělý proti stárnutí
 

Horský čaj můžeme bez obav konzumovat ve velkém množství, neobsahuje kofein a nejsou známé žádné vedlejší účinky

Nejlepší  čaj pochází z vysokých hor … říká čínské přísloví. Měli na mysli ten řecký? 

„Ať už mysleli cokoli, jisté je, že Řecko je země, která  nabízí nespočet zdravých potravin a my si na nich můžeme pochutnat a samozřejmě sklízet jejich přínosy pro zdraví. Užijte si horký nebo studený horský čaj po celý rok!

 

ČAJ Z OLIVOVÉHO LISTÍ

Olivové listí  – jeden ze zázraků pro naše zdraví.

Olivové listí se užívá od pradávna pro své antibakteriální, antimykotické (protiplísňové), protizánětlivé antiparazitní a antivirové  účinky. Nejvíc také mají účinky antitoxidační. Užívali se na léčbu malárie a horeček. V lidovém léčitelství se užívajíí na léčbu cukrovky, nemoci srdce, oběhové soustavy, při zadržování vody v těle  a špatně fungujícím lymfatickém systému. Také při potížích štítné žlázy, na zmírnění následků chemoterapie. Popíjení čaje pomáhá údajně pomáhá při léčbě akné, již při několika týdnech užívání zlepšuje pleť a redukuje vrásky.

Čaj povzbuzuje imunitní systém – dodá novou energii.

Aby se dostavili všechny jeho požadované účinky je třeba čaj popijet po dobu několika týdnů. Čaj není vhodný pro osoby s nízkým tlakem.

Na přípravu:

 • 15 – 20 sušených mladých olivových listů
 • 2 – 3 dcl vody

Olivovové listy přidáme do vroucí vody a necháme vařit cca 10 minut, poté louhujeme dalších 15 minut. Do čaje můžete přidat med a citron.