Lisování oliv

Po příjezdu do lisovny, kde jsme objednání na určitou hodinu a vždy mezi klienty, kteří mají stejnou kvalitu ovoce sbíraného přímo ze stromu, nikoliv ze sítí pod stromem, kde olivy několik dní padají, nám olivy zváží. Jedno listování je 300 kg oliv a z těchto 300 kg uděláme v brzkém podzimu, koncem října 20-25 kg olivového oleje. Olivový plod je ještě nezralý zelenkavá či lehce nažloutlé či narůžovělé barvy. Z toho plodu bývá olivový olej temně zelené barvy. Jelikož olivový olej není konzervován, chemicky ošetřován ani později dobarvován potravinářským barvivem, barva olej z tmavě zelené – procesem stárnutí- který začíná po vylisování , začíná světlat.

Po zvážení dovezené olivové produkce olivy putují pásem do mycí linky. Během putování pásem ještě odpadávají různé klacíky, či lísty, které by mohli při sběru zůstat. 

Po umytí olivových plodů, pokračují olivy přes pás do drtiče, kde se pomalinku drtí celé i s peckami až do chvíle než vznikne hnědá rozemletá kaše.- tento proces trvá nejméně hodinu.

V další fázi lisování pokračují rozdrcené olivy do lisu, kde se tlakem, či odstředěním , extrahuje z olivových plodů  šťáva. V poslední fázi se tato šťáva čistí vodou a po odstředění již vytéká olivový olej horní části a spodem –  těžší -voda.