O OLIVOVNÍCÍCH

Olivovník – dar bohyně Athény, která byla nejen bohyní moudrosti, ale také zdraví. Olivovník je jedním z nejlepších nenáročných darů, jimiž příroda obdařila lidstvo. Není to nijak pochybný dar, je celistvý i rozmanitý, je to dar vpravdě přepychový.

OLIVY – “perly středomoří” jsou plodem jedné z nejstarších užitkových rostlin – stromu se širokou korunou a silným kmenem – olivovníku evropského. Patří k čeledi olivovitých, jež zahrnuje asi 40 stále zelených druhů, pocházejících z tropů a subtropů. Oliva kulatá až oválná peckovice, v nedozrálém stavu šedavě zelená. Zráním mění barvu na zelenavě bílou, černou, fialovou až nakonec červenavě fialovou.

Plody olivovníků obsahují až 40% vysoce kvalitního, lahodného oleje. Čerstvé plody jsou nepoživatelné, louhují se několik týdnů ve vodě, která se nejméně dvakrát denně mění a poté se nakládají dle chuti do soli, oleje, či vinného octu. Naložené olivy přidáváme do různých pokrmů (saláty, studené omáčky, maso, ozdoby chlebíčků, nádivky, pizzy, atd.) Také se z oliv dělají velmi chutné olivové pasty a olivové marmelády.

V Evropě se olivovník stal významnou a charakteristickou kulturní dřevinou Středomoří. Olivový olej je na Korfu základní potravinou a přičítá se mu i dlouhověkost místních obyvatel, kteří se často dožívají více než sta let.

Strom na kterém rostou plody olivy, čerpá svou sílu ze slunce a moře. Tato tradiční součást řecké, italské a španělské kuchyně je díky svému neuvěřitelnému a všestranně ochrannému vlivu na lidský organismus elixírem života. Ostatně už ve starém Řecku psal Homér o olivovém oleji jako o tekutém zlatě. Produkty z olivovníku mají nezaměnitelnou chuť.

Korfu je doslova olivový ostrov a to díky velkému rozšíření pěstování olivovníků v období 400 leté nadvlády Benátčanů. Na ploše 594 m², je přes 3 000 000, olivovníků. Naše olivovníky se nacházejí v severní části ostrova v okolí vesnice Agios Panteleimonas. Aby nám olivovník dal dobrou úrodu je vhodné se o něj po celý rok starat. Kvalitní úroda = svědomitá starost.

Pokud se olivovník neprořeže, produkuje olivy jednou za 2 roky. Říká se tomu půlperioda. Pravidelné produkce dosahují pěstitelé postupně, zato dlouhodobě. Mezi 1 až 7 lety je olivovník neproduktivní, pokud jsou dlouhá období sucha, může se tato perioda až zdvojnásobit. Až do 35 let se strom vyvíjí a produkce oliv se postupně zvyšuje. Mezi 35 – 150 lety je olivovník dospělý a vydává maximální úrodu. Po 150 letech pomalu stárne a jeho výnos začne být náhodný. Olivovník je strom nesmrtelný a jeho věk se projevuje na mohutnosti kmenu.

Nejkvalitnější olivový olej získáte z oliv, které dozrávají od konce října do poloviny ledna. V té době je oliva zelená, či jen z části zbarvená do světle zelené nebo jemně nafialovělé barvy. Úplné dozrání přichází až v lednu, kdy mají olivy jendotnou barvu, podle odrůdy fialovou až černou. Pro přestavu – při lisování 300 kg oliv získáte v období října – prosince cca 20 – 30 l olivového oleje, v období leden – březen již cca až 50 l olivového oleje.

PRAZVLÁŠTNÍ BYTOST OLIVOVNÍKU A JEHO HOŘKÉHO OVOCE UCHOVÁVÁ, ROZTROUŠENĚ A ZAMOTANĚ, PAMĚŤ SVĚTA.